czwartek, 25 lipca 2013

Urządzenia kosmetyczne Cz.1

Obecnie na rynku kosmetycznym jest spory wybór urządzeń, w które można wyposażyć każdy salon kosmetyczny, odnowy biologicznej czy spa. Zanim jednak przystąpimy do ich zakupu, musimy dobrze się zastanowić, nad przeznaczeniem swojej działalności. Chodzi o to, że musimy mieć konkretnie sprecyzowane usługi, które chcemy świadczyć.

W prawie każdym salonie kosmetycznym, wykonuje się podstawowe zabiegi, do których możemy zaliczyć przede wszystkim manicure i pedicure.
Do zabiegów manicure i pedicure obowiązkowo potrzebna jest frezarka. To urządzenie, które doskonale pomaga w usunięciu zrogowaciałego naskórka, zgrubień na piętach lub spiłowaniu tipsów. Profesjonalny sprzęt tego typu, posiada regulację prędkości, wysoką moc, płynną regulację obrotów i wymienne frezy. Warto zainwestować w urządzenie renomowanej marki, której sprzęt się nie przegrzewa, dzięki czemu sprzęt nie ulega często awarii. Nowoczesna frezarka wyposażona jest także w turbinę ssącą, która pochłania cały materiał ścierny.


Z kolei frezy to nic innego, jak wymienne końcówki, które ułatwiają pracę na różnych powierzchniach. Te bardziej profesjonalne, pomagają wyczyścić paznokcie od spodu, skorygować wrastające paznokcie, usunąć zrogowaciałe wały paznokcia, a także spiłować paznokcie żelowe i akrylowe. Możemy wyróżnić: frezy diamentowe, karbidowe, szafirowe oraz z piaskowca. Te ostatnie są przeznaczone do skórek.
__________________________________________________________________________________
Do zabiegu manicure i pedicure, przydatna jest też parafiniarka. To urządzenie, które super się sprawdza, gdy skóra jest przesuszona i szorstka. Obecnie do wyboru są różne modele, o różnej mocy. Jednak najlepiej wybrać tą standardową o mocy 220W, która na pewno spełni oczekiwania nie jednej klientki korzystającej z kąpieli parafinowej.



Oczywiście sam sprzęt nie wystarczy i należy dobrać jeszcze niezbędne akcesoria, jak np. parafina, woreczki foliowe na dłonie i stopy, skarpety i rękawice, czy pędzel do nakładania parafiny. Warto również zwrócić uwagę na to, że parafina dostępna jest już w różnych zapachach. Do wyboru mamy zapach: cytrynowy, brzoskwiniowy, czekoladowy, miętowy i inne.


__________________________________________________________________________________
Od jakiegoś czasu, zabieg depilacji ciała woskiem, jest niezwykle popularny. Z tego względu, w każdym profesjonalnym salonie kosmetycznym, powinien się znajdować podgrzewacz do wosku. Oczywiście dobór tego urządzenia jest całkowicie indywidualny. Do wyboru jest np. podgrzewacz przystosowany do podgrzewania jednego wkładu wosku w rolce, który posiada możliwość łączenia, dzięki czemu tworzy się bateria kilku podgrzewaczy. Inną opcją jest podgrzewacz do wosku w puszcze. A do najbardziej profesjonalnych i nowoczesnych urządzeń tego typu, należy podgrzewacz wielofunkcyjny. Daje on możliwość jednoczesnego podgrzania kilku wkładów wosku oraz wosk w puszce. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy trzeba wydepilować dużą powierzchnię ciała oraz wąsik i brwi. Wówczas nie ma mowy o tym, żeby zabrakło wosku. W związku z czym, zarówno klient jak i kosmetolog mają pewne poczucie komfortu.

__________________________________________________________________________________
Jeśli już mowa o podgrzewaczach, to jest jeszcze jeden, dość istotny w kosmetyce. Mowa tu o podgrzewaczu do kamieni. W ostatnich czasach, masaż gorącymi kamieniami stał się bardzo popularny, z powodu działania witalizującego i leczniczego. Do tego typu masaży, wykorzystuje się kamienie wulkaniczne (bazaltowe), ponieważ mają znakomite właściwości przewodzenia, zarówno niskich jak i wysokich temperatur oraz wywierają dobroczynny wpływ na cały organizm.
Taki podgrzewacz, to zazwyczaj pojemnik z pokrywką, posiadający regulację temperatury i drewnianą łopatkę do wyciągania kamieni. Może posiadać również sitko lub koszyczek do układania kamieni, dzięki czemu łatwiej jest je później wyciągnąć.
Kamienie bazaltowe przystosowane do masażu, są wyszlifowane, mają gładką powierzchnię i różne wielkości.

__________________________________________________________________________________
Istotnym urządzeniem, podczas wykonywania zabiegów na twarz, jest wapozon. To urządzenie, które jest umiejscowione na statywie, z kilkuramienną podstawą na kółkach, dzięki czemu można go swobodnie przesuwać. Posiada pojemnik, do którego nalewa się wodę destylowaną, którą można podgrzać. Wapozon może emitować parę gorącą lub zimną oraz ozon. Zastosowanie tego urządzenia powoduje zmiękczenie i nawilżenie skóry, a także otwiera pory. Jest niezwykle pomocne np. podczas masażu twarzy lub nałożeniu maseczki.

___________________________________________________________________________________

poniedziałek, 22 lipca 2013

Jednorazowe produkty kosmetyczne

Witam,

w ostatnim poście, zwracałam Waszą uwagę na to, jak bardzo ważne w pracy kosmetologa, jest zachowanie higieny w gabinecie. Dzisiaj będzie kontynuacja tego tematu, ponieważ opiszę Wam, wszystkie podstawowe produkty jednorazowe, które powinny się znajdować w salonie kosmetycznym.

CZEPEK I OPASKA

opaska

czepek

Oba te produkty, mają na celu, zabezpieczyć włosy klientki przed zabrudzeniem. Pomocne są również dla kosmetologa lub kosmetyczki, ponieważ włosy klientki nie opadają na twarz ani ramiona i tym samym nie utrudniają pracy personelowi gabinetu. Zarówno czepek jak i opaskę, stosuje się przy różnego typu zabiegach kosmetycznych na twarz, jak np.: henna brwi i rzęs, masaż twarzy, wszelkiego rodzaju maseczki, depilacja brwi i wąsika lub też makijaż.

MASKI

maska z włókniny

maska z gazy

Maski mogą być wykonane z włókniny lub z gazy i służą jako bazy do zabiegów na twarz. Obie mają zazwyczaj wycięty otwór na oczy, usta i nos.
Maskę z gazy można zastosować, jako podkład podczas zabiegów na twarz i szyję, tzn. przy zabiegu parafinowym lub aplikacji maski algowej. Można ją także użyć mokrą, przy zabiegu z użyciem prądów, jak np. jonoforeza, sonoforeza.
Natomiast maska z włókniny znajduje swoje zastosowanie przy większości płynnych produktów. Bardzo dobrze się sprawdza przy maseczkach na twarz, których nie cała zawartość ma się wchłonąć w skórę.
Obie maski znacznie ułatwiają pracę kosmetologa, ponieważ nadmiar płynnej maseczki, można ściągnąć razem z maską - bazą i wyrzucić.

PODKŁADKI DO HENNY


Takie podkładki, zazwyczaj wykonane są z delikatnej pianki. Służą zabezpieczeniu dolnej powieki oka przed zabrudzeniem od henny. Mają anatomiczny kształt, który powoduje, że idealnie się dopasowują do kształtu oczu. Nie przesiąkają. Zanim się je nałoży, należy skórę pod oczami, pokryć cienką warstwą wazeliny, aby podkładki dobrze przylegały do skóry i nie zsuwały się.

SERWETKI DO DEMAKIJAŻU


Jak sama nazwa wskazuje, serwetki są przeznaczone do demakijażu. Wykonane z włókniny. Bardzo łatwo i szybko usuwają zabrudzenia i resztki makijażu z twarzy.

BIELIZNA

majtki + biustonosz

W zestaw jednorazowej bielizny, wchodzą majtki, zazwyczaj stringi, oraz biustonosz. Taka bielizna ma dwojakie zastosowanie: zastępuje bieliznę osobistą oraz zasłania miejsca intymne. W efekcie klientka lub klient, ma pełne poczucie komfortu i może się zrelaksować. Jednorazowe majtki lub biustonosz, stosuje się podczas zabiegów na ciało, jak np. wszelkiego rodzaju masaże czy depilacja bikini.

ODZIEŻ OCHRONNA

szlafrok i pareo

pelerynka

Do odzieży ochronnej możemy zaliczyć: szlafroki, pareo, fartuchy i peleryny.  Zazwyczaj są wykonane z miękkiej, wysokiej jakości, przewiewnej włókniny. Najczęściej stosowane w gabinetach Spa, do zabiegów na ciało, tj. głównie masaży, zabiegów antycellulitowych, zabiegów olejowych. Zapewniają komfort i wygodę klienta.

KLAPKI

kapcie

japonki

Klapki kosmetyczne występują w dwóch wzorach: jako japonki oraz kapcie z zakrytymi palcami. Zarówno jedne jak i drugie, są wykonane z miękkiej pianki, przyjemnej w dotyku, dającej poczucie komfortu. Niezbędne przy zabiegach pedicure i pielęgnacyjnych na stopy, jak i różnych zabiegach na ciało. Umożliwiają poruszanie się klienta, między pomieszczeniami, zaraz po zabiegu. Używane jednorazowo zachowują maksymalną higienę.

SEPARATORY


Separatory są profilowane, wykonane z białej lub kolorowej pianki. Mają za zadanie oddzielenie palców u stóp tak, aby ułatwiały malowanie paznokci. Dzięki temu palce u stóp, nie zostaną pomalowane lakierem, a paznokcie będą wyglądały ładnie i schludnie.

WAŁECZKI


Wałeczki są bawełniane i podobnie jak separatory, służą do pedicure. Mają takie same zastosowanie, czyli oddzielenie palców u stóp. Jeden wałeczek przekłada się przez palce jednej stopy.

RĘKAWICE

rękawice nitrylowe bezpudrowe

rękawice lateksowe bezpudrowe

Rękawice, to jedno z podstawowych produktów ochronnych, jakie powinien posiadać kosmetolog. Mogą być nitrylowe lub lateksowe i bezpudrowe. Są niezbędne m.in. podczas wykonywania zabiegów pedicure, manicure, oczyszczania twarzy, depilacji.

MASECZKA OCHRONNA


Maseczka jednorazowa, taka sama jak chirurgiczna. Zakrywa się nią usta, aby uchronić przed wdychaniem szkodliwych substancji lub wydychaniem bakterii. Stosuje ją tylko personel wykonujący zabiegi.

PASKI DO DEPILACJI



Jak sama nazwa wskazuje, paski są przeznaczone do depilacji. Mogą być większe lub mniejsze, w zależności od części ciała. Ciepły wosk nakłada się na owłosioną skórę, przykłada pasek, pociera i szybkim, energicznym ruchem pociąga, odrywając pasek razem z włoskami. Szybka i łatwa metoda depilacji.

PODKŁADY I SERWETY

podkład z włókniny

serwety podfoliowane

Zarówno serwety jak i podkłady, wykonane są z czystej celulozy. Mogą być także podfoliowane. Doskonale nadają się na stolik do manicuru lub na fotel kosmetyczny, do zabezpieczenia przy zabiegu z henną. Podkłady bardzo dobrze sprawdzają się przy zabiegach na ciało, jak np. masaże. Obecnie na rynku kosmetycznym jest szeroka gama kolorów do wyboru.

PRZEŚCIERADŁO

prześcieradło bez gumki

Jednorazowe prześcieradła mogą być z gumką lub bez. Wykonane z miękkiej i wytrzymałej włókniny, doskonale nadają się jako zabezpieczenie łóżka kosmetycznego. Dzięki wszytej gumce, prześcieradło się nie zsuwa i pozostaje na tym samym miejscu. Ich użycie pozwala na pełne zachowanie higieny. Są lepsze od tych wykonanych z frotte, ponieważ nie trzeba ich prać. Po każdej klientce się je ściąga i wyrzuca. Ewentualnie można je kłaść na prześcieradła frotte.

RĘCZNIKI



Ręczniki jednorazowe wykonane z włókniny lub papierowe, są potrzebne w salonie kosmetycznym, m.in. do zabiegów manicure, pedicure. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas zabiegów na ciało, kiedy trzeba zatrzeć z klientki resztki olejku lub innego preparatu.

CHUSTECZKI


Chusteczki kosmetyczne z włókniny są niezbędnym i podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu kosmetycznego, spa i odnowy biologicznej. Są produktem wielofunkcyjnym, praktycznym i uniwersalnym. W związku z czym nadają się do niemal każdego zabiegu kosmetycznego.

PATYCZKI



Patyczki jednorazowe mogą być drewniane albo takie jak do czyszczenia uszu. Zarówno jedne jak i drugie, doskonale spełniają się przy zabiegach manicure, pedicure i henny.

PILNICZKI


Jednorazowe pilniczki to rozwiązanie, które zapewnia stuprocentową pewność w zachowaniu higieny. Stosując te pilniczki, podczas zabiegów manicure i pedicure, klientka ma poczucie komfortu i pewność, że nie dojdzie do zakażenia np. grzybicą.

Podsumowanie
Myślę, że produkty jednorazowego użytku, są niezbędne w każdym salonie kosmetycznym. Przynajmniej w takim, który chce być postrzegany jako gabinet profesjonalny i bezpieczny. Oczywiście w każdym salonie, dobór tych produktów jest całkowicie indywidualny, ze względu na zabiegi, które się wykonuje. Nie mniej jednak, to podstawa dla zachowania odpowiedniej higieny.
Na koniec dodam, że mój post miał na celu uświadomić niektórych klientów, o istnieniu takich produktów, które są przeznaczone do użytku jednorazowego. Jeśli jesteście klientkami lub klientami jakiegoś salonu, a zauważycie, że personel nie używa "jednorazówek" lub mimo swojego przeznaczenia, są używane kilkukrotnie, to nie bójcie się zwrócić im uwagę czy zapytać.

Pozdrawiam

wtorek, 16 lipca 2013

Higiena w salonie kosmetycznym. Gdzie jest Sanepid ??

Witam,

W poprzednim poście pisałam, jak powinien wyglądać profesjonalny kosmetolog. Dzisiaj poruszę temat, który przez ostatni rok, bardzo mnie nurtował. Wyrażę swoje zdanie na temat zasad i przepisów BHP, które obowiązują w salonach kosmetycznych, odnowy biologicznej i spa... do których niestety, nie wszyscy właściciele się stosują!
Pragnę zwrócić uwagę, klientów oraz osób posiadających własne salony, na bardzo istotną rzecz, jaką są procedury higieniczno-dezynfekcyjne!



Zacznę od osobistej refleksji. Jak wiecie, odkąd skończyłam studia kosmetologiczne, namiętnie poszukuję pracy w zawodzie. Byłam na wielu rozmowach kwalifikacyjnych, m.in. w salonach kosmetycznych. W czasie, kiedy pracowałam jako przedstawiciel handlowy, odwiedziłam około 1000 salonów na terenie Wrocławia, i to nie były wszystkie. Miałam również "przyjemność" pracować w jednym z takich salonów, z którego się zwolniłam, ponieważ od pracy i pieniędzy, ważniejsze było dla mnie dobro i zdrowie klienta.
Po takich przeżyciach, muszę przyznać, że jako wykwalifikowany kosmetolog, jestem oburzona tym,  jakie warunki sanitarne panują w niektórych gabinetach! A tym bardziej zaskoczona, że sanepid pozwala na funkcjonowanie takiego gabinetu!


Podstawowe błędy, z którymi ja się spotkałam to:
  • zakurzone blaty i urządzenia
  • brak autoklawu do sterylizacji
  • narzędzia jednorazowe - używane wielokrotnie
  • brak rękawiczek jednorazowych
  • przeterminowane kosmetyki
  • inne opakowanie - inna zawartość produktu
  • brak lub brudny uniform
  • nie wykwalifikowany personel
  • brak podstawowych urządzeń i narzędzi
  • brak toalety
  • itd
To oczywiście tylko wybrane i najważniejsze, według mnie, błędy popełniane w salonach kosmetycznych. Mogłabym ich wymienić wiele więcej.

Wiem, że jednym z tłumaczeń, właścicieli gabinetów prosperujących dłużej na rynku, jest kryzys i brak funduszy, dlatego oszczędzają. Jednak niestety, ten problem, dotyczy głównie nowych salonów, moim zdaniem - z lekkomyślności właścicieli.  

Dlaczego tak się dzieje?
Mnie, obecnie nie stać na otwarcie własnego i wymarzonego gabinetu spa, dlatego go nie otwieram. Przecież tajemnicą nie jest, że najpierw trzeba włożyć, żeby później zacząć zarabiać. A wiele osób o tym zapomina i mimo braku zasobu finansowego, decyduje się na otwarcie własnego biznesu. W konsekwencji zaczyna się tzw. kombinowanie: "co tu zrobić, żeby zarobić?" oraz prowadzić biznes, jak najtańszym kosztem. Takie osoby, zapominają przy tym, że w tej branży, pracodawcą jest klient!

Dlaczego zachowanie właściwej higieny jest aż tak ważne?
Pracując w salonie kosmetycznym, odnowy biologicznej lub spa, mając bezpośredni kontakt z klientem, ponosi się pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo i zdrowie. Zachowując odpowiednią higienę, eliminuję się ryzyko zakażenia poważnymi chorobami, jak np. wirus HIV lub wirus zapalenia wątroby typu B, C! Co ważne, zarazić się można, poprzez bezmyślne stosowanie narzędzi nie wysterylizowanych. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to z pewnością, nie będzie to przyjemne doświadczenie, zarówno dla właściciela salonu, jak i przede wszystkim dla klienta!

Podsumowanie
Myślę, że temat, który poruszyłam w tym poście, jest niezwykle ważny dla branży kosmetycznej. Zapewne znajdzie się ktoś, kto powie, że wyciągam pochopne wnioski na podstawie jednego salonu. Otóż nie! Jak już wcześniej wspominałam, pracowałam jako przedstawiciel handlowy i uwierzcie mi, że nie trzeba pracować w danym salonie, żeby dostrzec brak przestrzegania procedur sanitarnych. Poza tym, jestem kosmetologiem i nie jest mi łatwo przedstawiać mój zawód z negatywnej strony, ale takie są fakty. Na terenie Wrocławia, są naprawdę setki salonów kosmetycznych i gabinetów spa. Oczywiście to nie oznacza, że w każdym dzieje się to samo. Absolutnie tak nie jest! Jednak uważam, że Sanepid powinien częściej odwiedzać takie zakłady pracy i sprawdzać czy właściciele stosują się do obowiązujących zasad i przepisów BHP, chociażby ze względu na zdrowie klientów. A na koniec...

APEL DO KLIENTÓW:
Drodzy klienci, pobyt w salonie kosmetycznym, ma być dla Was czasem relaksu i wypoczynku. Zapewne każdy i każda z Was chciałaby się poczuć w takim miejscu wyjątkowo i komfortowo. Dlatego, jeśli zauważycie coś, co Wam się nie spodoba, to nie bójcie się zwracać uwagę pracownikowi. Jeżeli to nie poskutkuje, zgłoście sprawę do sanepidu, żeby się tym zajęli. Jest takie powiedzenie "płacę to wymagam" i Was jak najbardziej ono dotyczy. Oczywiście w granicach rozsądku! :)

APEL DO WŁAŚCICIELI GABINETÓW:
Drodzy właściciele, mój post miał na celu przypomnienie Wam, jak ważne w naszej pracy jest bezpieczeństwo i zdrowie klienta. Na pewno, przy każdej możliwej okazji, wszystkim życzycie dużo zdrowia, bo to jest jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Bez względu na cel, nie warto oszczędzać na zdrowiu. Zachowując odpowiednią higienę w swoim zakładzie pracy, dbacie nie tylko o klientów, ale i o samych siebie oraz swój personel. Pamiętajcie, że przychodzą do Was klienci z różnymi chorobami skórnymi, którymi można się zarazić. Dlatego, tak bardzo ważne jest korzystanie z narzędzi jednorazowych, rękawiczek, a nawet maseczek higienicznych. Jestem pewna, że jeśli będziecie przestrzegać przepisów sanitarnych, przełoży się to na zadowolenie klienta, a w konsekwencji na zarobki! :)

Zainteresowane osoby, odsyłam do strony Ministerstwa Zdrowia, gdzie jest zamieszczone:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Wystarczy kliknąć TUTAJ!

Pozdrawiam

wtorek, 9 lipca 2013

Kosmetolog - czyli dobra prezencja i aparycja

Witam,

ten post będzie poświęcony prezencji i aparycji kosmetologa, czyli ściślej mówiąc o tym, jak ważny w pracy kosmetologa jest dobry wizerunek.

Kosmetolog to specjalista, który głównie zajmuje się poprawianiem lub przywracaniem urody, zarówno twarzy jak i ciała. Nie od dziś wiadomo, że liczy się pierwsze wrażenie. Zatem wręcz wypada, aby on sam dobrze się prezentował, zachowując przy tym higienę i estetykę pracy.
Jak już wcześniej wspominałam, zawód kosmetologa jest powiązany z medycyną. Nie tylko dlatego, że potrafi rozpoznać choroby skóry. Każdy z nas wie, jak wygląda lekarz, zazwyczaj nosi służbowy uniform lub fartuch i obuwie zmienne. Podobnie jest z kosmetologiem. Pracując w salonie kosmetycznym, odnowy biologicznej lub w laboratorium kosmetycznym, zachowanie higieny pracy jest niezwykle ważne i kładzie się na to ogromny nacisk.

UNIFORM
Jeżeli chodzi o uniform, jaki powinien posiadać kosmetolog, to w obecnym czasie nie ma określonego jednego stylu i kroju. W hurtowniach kosmetycznych lub firmach produkujących odzież medyczną i kosmetyczną, można dobrać odpowiedni dla siebie strój, wybierając pomiędzy: fartuchami, bluzami, spodniami, spódnicami i tunikami. Do wyboru jest też coraz to szersza gama kolorystyczna. Najczęściej jest to uniform w kolorach bieli z kolorowymi elementami, choć coraz częściej odchodzi się od stereotypowej, sterylnej bieli. Mi osobiście najbardziej podoba się najnowsza kolekcja firmy VENA. Swoją "słodką" sesją pokazują, że nawet w służbowym uniformie można wyglądać elegancko, świeżo i atrakcyjnie, a co najważniejsze... profesjonalnie! A oto przykłady:



OBUWIE
Obuwie zmienne w pracy kosmetologa, jest tak samo ważne jak uniform. Wybierając takie obuwie, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:
- żeby były wygodne,
- na płaskiej podeszwie lub z małą platformą,
- przewiewne, aby nie pociły się stopy,
- standardowo białe lub w kolorze pasującym do uniformu
Przykłady:



WŁOSY
Kolejnym ważnym elementem w wyglądzie kosmetologa są włosy, a dokładniej fryzura. Nie chodzi tu o kolor włosów, ale o długość, a konkretniej o to, żeby włosy nie opadały na twarz, a co gorsza na klienta/klientkę. Wyobraźmy sobie sytuację, że idziemy do salonu kosmetycznego na zabieg pielęgnacyjny, ale nie możemy się zrelaksować, bo kosmetyczka/kosmetolog, permanentnie smyra i mizia nas włosami po twarzy. Niezbyt przyjemne doświadczenie prawda?
Temat włosów, jest istotny również, dla kosmetologów pracujących przy produkcji kosmetyków. Jeśli osoba ma długie włosy, to w pracy musi je spiąć lub związać, żeby żaden włos nie znalazł się w kosmetyku.
Oczywiście upięcia włosów mogą być różne i nie muszą być nudne, oto przykłady:




PAZNOKCIE
Paznokcie to rzecz, na którą ja osobiście, bardzo zwracam uwagę. Kosmetolog pracujący w salonie, absolutnie nie powinien mieć długich paznokci! Dotyczy to zarówno naturalnych jak i sztucznych paznokci, czyli tipsów.
Przytoczę tutaj kolejną scenkę. Wyobraźmy sobie, że wybrałyśmy się do Spa, na masaż relaksacyjny całego ciała. Kładziemy się na łóżku, w tle cicho gra muzyka nastrojowa, jest miło i przyjemnie. Kosmetyczka polewa nas ciepłym olejkiem, zaczyna nas masować i tutaj... czar pryska jak bańka mydlana! Okazuje się, że ma ona założone długie, twarde tipsy, które wbija w naszą skórę, równocześnie ją drapiąc. Nie wiem jak Wy, ale ja bym od razu stamtąd wyszła.
Jeśli mowa o paznokciach, to oprócz długości, ważny jest też kolor. Paznokcie nie powinny być pomalowane na ciemny kolor, ponieważ pracując przy kosmetykach, trzeba pamiętać, że niektóre z nich zawierają substancje rozpuszczające lakier. Jeśli taki lakier ulegnie rozpuszczeniu i przedostanie się do kosmetyku, to później zostanie on nałożony na skórę klientki i substancje szkodliwe wnikną wgłąb skóry.
Zatem najlepiej mieć paznokcie zadbane, ale naturalne, z nałożoną odżywką lub delikatnym frenchem, jak np.:




MAKIJAŻ
Jeśli paznokcie powinny być delikatne i stonowane, to tak samo jest w przypadku makijażu. Ciemne, kolorowe i połyskujące cienie, a także ciężkie podkłady, zostawiamy na wieczór. Do pracy wystarczy puder, cienie raczej pastelowe w odcieniach beżu, brązu i różu, maskara, trochę różu na policzki i błyszczyk bądź delikatna pomadka. Tak wykonany makijaż na pewno będzie wyglądał świeżo, schludnie i utrzyma się przez cały dzień.






Myślę, że wszystkie wyżej opisane przeze mnie elementy wyglądu, a do tego uśmiech na twarzy, przyjazne podejście do klienta i umiejętność słuchania, to podstawy do bycia dobrym specjalistą. Jeśli dołączymy do tego kierunkową wiedzę, to z pewnością stworzymy wykwalifikowanego, rzetelnego i profesjonalnego kosmetologa.

Pozdrawiam

niedziela, 7 lipca 2013

Dlaczego Kosmetologia ?

Witam,

w swoim drugim poście, napiszę Wam dlaczego zdecydowałam się pójść na studia kosmetologiczne.

Zacznę od początku.
Kiedy byłam w liceum i nadszedł czas zastanowienia się nad swoją przyszłością, obrania jakiegoś kierunku i zawodu, to miałam z tym ogromny problem. Siedziałam w domu, przeglądałam różne uczelnie i kierunki, nie mogąc się na nic zdecydować. Po jakimś czasie doszłam do wniosku, że fajnie byłoby pójść na studia, które nie tylko dadzą mi wyższe doświadczenie i zawód, ale też sprawią mi wiele przyjemności. Zaczęłam kombinować jak połączyć te obie rzeczy i tak trafiłam na swoje wymarzone studia! Dowiedziałam się, że Zielonej Górze, czyli blisko mojego rodzinnego miasta, od roku trwają studia licencjackie na kierunku kosmetologia. Zbierałam wszystkie informacje na temat tego kierunku, jakie tylko mogłam dostać. Strasznie się nakręciłam i postanowiłam, że chcę tam studiować. Jedynym minusem było to, że uczelnia jest niepubliczna i ma dość wysokie czesne, na co rodzice nie byli przygotowani. Jednak po zdaniu matury, dalej chciałam iść na ten kierunek, a rodzice doszli do wniosku, że warto zainwestować w wykształcenie swojego dziecka, za co jestem im ogromnie wdzięczna :) W ten oto sposób w 2009 roku zaczęłam studiować kosmetologię.

Dlaczego Kosmetologia ?
 

Wybierając kierunek studiów, skupiałam się przede wszystkim na tym, aby wybrać zawód z przyszłością, który będzie pożądany na rynku pracy i da mi możliwości rozwoju. Chciałam studiować coś, co będę chciała później robić, czyli pracować w zawodzie. Nie satysfakcjonowały mnie studia dla samego wykształcenia wyższego, miałam większe ambicje.
Kiedy dowiedziałam się, że aby pójść na kosmetologię trzeba mieć zdolności manualne i estetyczne, poczucie piękna i zdolności interpersonalne, to wiedziałam, że jest to kierunek dla mnie. Oczywiście na początku, jak większości osób, wydawało mi się, że będą to w miarę lekkie i przyjemne studia. Jednak szybko okazało się, że wcale nie jest tak łatwo.
Kosmetologia jest podciągana jako odłam medycyny, ze względu na przedmioty, które obowiązują w trakcie programu studiów i są to m.in.: anatomia, fizjologia, histologia, biochemia, biofizyka, biologia, immunologia, dermatologia, alergologia, farmakologia i wiele innych. Są to przedmioty, które wymagają dużej determinacji i systematyczności. Z doświadczenia wiem, że jeśli się przyłoży do nauki i spróbuje "ogarnąć" materiał, to można wynieść sporo wiedzy medycznej z tych studiów.
Najfajniejsze rzecz jasna, są przedmioty kierunkowe, czyli kosmetologia pielęgnacyjna i upiększająca, technologia formy kosmetyku, historia kosmetologii, fizjoterapia, sensoryka i środki zapachowe, odnowa biologiczna, charakteryzacja, chirurgia estetyczna i plastyczna. Większość z nich ma formę nie tylko wykładów, ale i zajęć praktycznych.
W trakcie studiów obowiązują również praktyki. Wiem, że część dziewczyn narzekało na nie, że nic się nie nauczyły, bo musiały ciągle sprzątać w salonie i robiły tylko hennę. A ja jestem zadowolona ze swoich praktyk :) Dowiedziałam się wielu cennych rzeczy odnośnie pracy w salonie kosmetycznym, widziałam jak się wykonuje różne zabiegi na twarz i ciało, a także wykonywałam te zabiegi na klientkach pod okiem "szefowej".
Wybierając kosmetologię, podobało mi się to, że kończąc studia nie jestem skazana na jedno konkretne miejsce pracy, tylko mam możliwość wyboru. Nie muszę pracować w salonie kosmetycznym, ale mogę być np. dermokonsultantką, doradcą, pracować w firmie kosmetycznej, czy nawet przy produkcji kosmetyków. Kolejnym argumentem dla mnie było to, że branża kosmetyczna w Polsce się rozwija i wzrasta zapotrzebowanie na kosmetologów.

Na koniec podkreślę tylko fakt, że naprawdę jest różnica pomiędzy kosmetyczką a kosmetologiem. Jak już wspominałam kosmetologia to taki mały odłam medycyny. Kosmetyczka to praktyka, a kosmetolog to praktyka + wiedza. Wątpię żeby kosmetyczka miała jakąkolwiek wiedzę z wyżej wymienionych przeze mnie przedmiotów. W związku z czym hierarchia zawodowa układa się w następujący sposób: na pierwszym miejscu jest lekarz medycyny estetycznej, później kosmetolog, a na samym końcu kosmetyczka.
Każdy ma prawo do swojego zdania i pewnie znajdą się osoby, które się ze mną nie zgodzą, ale ja tak uważam i będę się tego trzymać ! :)

Pozdrawiam

czwartek, 4 lipca 2013

Na dobry początek...

Witam serdecznie :)

Zanim przejdę do sedna sprawy, dotyczącej mojego bloga, napiszę parę słów o sobie.
Mam na imię Daria, mam 23 lata i mieszkam we Wrocławiu. Jestem licencjonowanym kosmetologiem... choć droga do osiągnięcia tego tytułu nie była prosta.
Pierwsze 1,5 roku studiów kosmetologicznych zaczęłam w Zielonej Górze. Po tak długim czasie zmarnowanym w tej szkole, nie wspominając już o pieniądzach, postanowiłam rzucić to wszystko i przenieść się do Wrocławia. W ten sposób kolejne 1,5 roku spędziłam już tutaj... i to był jeden z moich najlepszych wyborów życiowych! Co prawda miałam sporo przedmiotów różnicowych do nadrobienia i kosztowało mnie to wiele pracy i wysiłku, ale było warto!
Obecnie robię jeszcze studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo zdrowia, stylu i urody. Dlaczego nie chciałam mieć magistra z kosmetologii? O tym napiszę w innym poście :)

Od ukończenia kosmetologii, a dokładniej od roku czasu, staram się znaleźć pracę w zawodzie, niestety z różnym skutkiem.
Pracowałam jako przedstawiciel handlowy, sprzedawca kosmetyków, a nawet jako konsultantka u Dr Ireny Eris. Każda z tych prac była powiązana w jakiś sposób z kosmetyką. Jednak nie spełniała moich oczekiwań i ambicji związanych z zawodem kosmetologa. No, może pomijając tą ostatnią :)


Z ciekawostek o mnie, dodam, że jestem osobą leworęczną i należę do tych stereotypowych mańkutów, czyli tych, którzy mają zdolności manualne i estetyczne. Lubię w wolnych chwilach robić kartki okolicznościowe, ozdoby świąteczne i dekoracyjne do domu. A od niedługiego czasu, zaczęłam się interesować rysunkiem i sama próbuje coś szkicować.
    Zatem jeżeli chodzi o tematykę mojego bloga, to z pewnością będzie on powiązany z moim zawodem. Chciałabym przybliżyć Wam informacje dotyczące pracy kosmetologa i nie tylko...
    A jeśli mi się uda, to postaram podzielić się z Wami moimi szkicami, oczywiście cały czas pozostając w tematyce bloga.

    Zapraszam do czytania i komentowania! :)

    Pozdrawiam